Na Ekonomskom fakultetu u Splitu održana je konferencija “U fokusu – mentalno zdravlje mladih” koju je organizirala udruga MoSt u sklopu svog Centra znanja, obilježavajući 25 godina kontinuiranog provođenja programa psihosocijalne i pedagoške podrške u domeni indicirane i selektivne prevencije te postinstitucionalne pomoći mladima koji izlaze iz alternativne skrbi. Programom konferencije obuhvaćena su plenarna predavanja stručnjaka i radionice.
Predavači su bili: Toni Maglica, socijalni pedagog i docent na Filozofskom fakultetu u Splitu, Lucija Vejmelka, izvanredna profesorica s Pravnog fakultetu u Zagrebu i stalni stručni suradnik Centra za sigurniji internet i dr. Zoran Vujnović, psihijatar.
Detaljnije izvješće naše više savjetnice u AZOO-e, Đurđice Kaurloto-Martinić pročitajte u nastavku.
Prezentacije predavača nalaze se u rubrici Izlaganja sa stručnih skupova.
Toni Maglica, socijalni pedagog i docent na Filozofskom fakultetu u Splitu, govorio je o mentalnom zdravlju mladih. Istaknuo je da su mladi zapravo naše zrcalo, odnosno ogledalo nas odraslih i društva u kojem živimo. Kada se fokusiramo na mlade, zaboravljamo da oni reflektiraju ljude s kojima žive i zajednicu u kojoj odrastaju. Upravo zbog toga je za mentalno zdravlje važno biti u zdravoj zajednici i imati zdrave odnose i pozitivne interakcije. Kada pričamo o mentalnom zdravlju ljudi automatski se misli na mentalne bolesti, ali to je puno više od toga. To znači ulagati u kapacitete djece od prvog dana njihova života, dakle u njihove socijalne, emocionalne i životne vještine kako bi bili otporni da se nose s ovim društvom koje je rizično samo po sebi.
Drugi dio predavanja odnosio se na istraživanje mentalnog zdravlja. Maglica je istaknuo da hrvatska i svjetska istraživanja ukazuju da imamo porast anksioznosti i depresivnosti među djecom i mladima, a u Splitu je zabilježen porast konzumacije alkohola i konzumacije marihuane. Istraživanje je, primjerice, pokazalo da otprilike trećina mladih ima problema s anksioznošću i depresijom. To znači, ako zamislite razred u kojem su učenici raspoređeni u tri reda, da se cijeli jedan red djece bori s anksioznošću. To je trend koji mora uzeti pažnju zajednice, medija, stručnjaka i političara. Istaknu je važnost prevencije na sve tri razine: univerzalnoj, selektivnoj i indiciranoj.
Lucija Vejmelka, izvanredna profesorica s Pravnog fakultetu u Zagrebu i stalni stručni suradnik Centra za sigurniji internet, govorila je o digitalnoj dobrobiti, problematičnoj upotrebi interneta i korištenju društvenih mreža. Predstavila je rezultate nacionalnog istraživanja online seksualnog uznemiravanja srednjoškolaca.
Istraživanje je pokazalo da veliki broj mladih zapravo ni ne zna daje ono što im se događa – online seksualno uznemiravanje. Kada se definiralo što je online seksualno uznemiravanje i direktno pitalo učenike koliko je njih sudjelovalo ili svjedočilo takvom ponašanju, oko 20 posto njih je odgovorilo da su žrtva online seksualnog uznemiravanja. Međutim, kad ih se to isto pitalo preko setova ponašanja, ispalo je da je oko 90 posto njih u posljednjih godinu dana to doživjelo ili svjedočilo tome. Što znači da 70 posto mladih uopće nije svjesno da je to što se događa online seksualno uznemiravanje. Zabrinjavajući podatak je da bi samo četiri posto mladih to prijavilo svojim nastavnicima, a 10 posto roditeljima.
Kada je riječ o roditeljima koji isto koriste internet i puno su za ekranima, u jednom broju slučajeva zapravo nisu spremni s djecom razgovarati o tome.
Vejmelka ističe da priča o ekranu ili zajedničko pretraživanje može biti sjajna interaktivna aktivnost. Prvo je to dobro za samopouzdanje djeteta jer to je jedina stvar u kojoj će roditelj priznati da je njegovo dijete bolje od njega. Taj medij je odraslima manje poznat i događa se da zbog toga nisu spremni upustiti se u takve razgovore. S druge strane dijete će roditelju otvoriti taj svoj svijet na društvenim mrežama. Dok upoznaje roditelje sa svojim online svijetom, roditelju će biti lakše primijetiti neki SOS signal ili rizičnu komunikaciju.
Uslijedilo je i izvrsno predavanje psihijatra dr. Zorana Vujnovića na temu Adolescencija – put od emocija do razuma kao uvod u radionicu koji je održao u drugom dijelu konferencije – Adolescentna razvojna pozicija kroz psihoanalitičku analizu bajke.
Pored ove radionice održane su i radionice Vještine i/ili osobnost u radu s djecom i mladima!?“, voditelj doc. dr. sc. Toni Maglica i „Klik, scroll, share, block: od zabave i flerta do seksualnog uznemiravanja djece i mladih na društvenim mrežama“, voditeljice: izv.prof.dr.sc. Lucija Vejmelka i Roberta Matković, prof.sociolog.
0 Comments.