S našega lijepog otoka Šolte, kolegica Tanja Kardum dijeli s nama iskustvo posjeta Češkoj Republici u sklopu Erasmus+ programa:
Osnovna škola Grohote uključila se u Erasmus+ program, najveći program Europske Unije za obrazovanje te je u šk. god. 2019./20. započela s provođenjem svog prvog međunarodnog projekta pod nazivom „Inovativnim pristupima prema kvalitetnoj školi“. Cilj projekta je bio dobiti uvid u nove pristupe i načine poučavanja kako bi se osuvremenila nastava i učinila djeci zanimljivijom. U sklopu projekta provedeno je pet mobilnosti u Češku Republiku u trajanju od pet radnih dana, u listopadu i studenom 2019. godine. Na job shadowingu sudjelovala je ravnateljica škole Mirela Mijić, pedagoginja Tanja Kardum i učitelj Tehničke kulture Nikola Repajić. Učiteljica Povijesti i Geografije Ivana Čulić Farac i učiteljica Likovne kulture Bruna Ovčar su pohađale strukturirani tečaj u Pragu, u orgnizaciji ITC institucije, gdje su imale priliku upoznati se s korištenjem različitih digitalnih alata. Isto tako, kroz suradnju s ostalim europskim kolegama, imale su priliku poboljšati jezične vještine, razmijeniti ideje i primjere dobre prakse kao i usavršiti vještine potrebne za život u 21. stoljeću.
Fotografije iz Praga:Kroz aktivnost Job shadowing-a ravnateljica, pedagoginja i učitelj Tehničke kulture su opažali rad kolega u Osnovnoj školi Herčikova, u Brnu. Imali su priliku vidjeti i osjetiti kako se odvija svakodnevni rad škole te njenih učenika i ostalih odgojno-obrazovnih djelatnika. Sudjelovali su u izravnom promatranju nastave, ali i proučavali školsku dokumentaciju i organizaciju cjelokupnog rada škole. Kroz iskustvo razmjene znanja i vještina s europskim kolegama, uvelike su unaprijedili i razvili svoje dosadašnje profesionalne i osobne vještine i kompetencije. U nastavku slijedi nekoliko zanimljivosti koje su izdvojene s provedene mobilnosti u Češkoj Republici. Fotografije iz Brna:
Erasmus+ projekt pružio je Školi priliku da izađe van okvira ionako izoliranog Otoka, ali i da vrijednosti i specifičnosti Otoka te obrazovanja i odrastanja naše djece pokaže i dijeli u ostalim, europskim zemljama. Kroz mobilnosti su stečene nove vještine, znanja i iskustva koja uvelike doprinose motivaciji odgojno-obrazovnih djelatnika/ica i potiču na daljnje profesionalno usavršavanje i uvođenje noviteta u svakodnevni rad.
Više o projektu OŠ Grohote možete pročitati na platformi: Erasmus+ Project Results Platform. Poveznica:https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/projects/eplus-project-details/#project/2019-1-HR01-KA101-060457
0 Comments.