Category Archives: Stručni skupovi

Državni stručni skup za stručne suradnike pedagoge u osnovnim i srednjim školama i učeničkim domovima

 

Državni stručni skup za stručne suradnike pedagoge Brela, 24.-26.travnja 2024.

TEMA: JE LI NASILJE U ŠKOLAMA U PORASTU  

Tijekom tri dana trajanja skupa slušali smo predavanja: Promjene u ponašanju mladih – rizik, izazov ili razvojni put  Matea Babić, prof. socijalni pedagog i psihoterapeut

Izazovi i pristupi rješavanja problema nasilja među vršnjacima –  Mirela Skelac, viša savjetnica

Roditelji u školskom okruženju- problem ili resurs doc. dr. sc. Toni Maglica

Prepoznajemo li najbolji interes i potrebe djece u mreži novih izazova nasilja – Ana Babić

Pezo, prof. Strategijsko promišljanje prevencije u školskom okruženju, doc. dr. sc. Toni Maglica

Također je održan i okrugli stol na temu: Međuresorna suradnja i osnaživanje struke – temelj za pravovremenu i cjelovitu zaštitu djece. Primjere dobre prakse prikazale su kolegice: Tamara Vrhovec i Petra Tomšić. Dr. sc. Marko Turk, izv. prof. govorio je o Kompetencijskom profilu stručnih suradnika pedagoga. Vezano uz tu temu organiziran je rad u fokus grupama u kojima su stručni suradnici pedagozi raspravljali o temeljnim i razvojnim kompetencijama te mogućem revidiranju kompetencija stručnih suradnika pedagoga. Još jednom, bila je ovo prilika za susrete te izmjenu osobnih i profesionalnih iskustava stručnih suradnika pedagoga, koji nas uvijek jačaju i daju poticaj za daljnji rad.

Državni skup su vodile i koordinirale više savjetnice Miljenka Galić i Sandra Orošić Jukić, a izvješće je priredila Đurđica Kaurloto-Martinić, viša savjetnica za stručne suradnike pedagoge u AZOO-e.

Prezentacije su dostupne u rubrici Izlaganja sa stručnih skupova.

Županijsko stručno vijeće – prosinac 2023.

Naše druženje ovoga prosinca imalo je jednu zanimljivu nit koja se provlačila kao i obično bez dogovaranja i kao i obično, nije bila slučajna. Ja bih tu nit nazvala kritičkim promišljanjem u nadi da izaberemo dobro, otrgnemo se svim zamkama koje nam kradu pažnju i usredotočimo se na ono što je vrijedno, što nas opušta i raduje.

Prva točka odnosila se na izvješće s Državnog skupa u Lovranu. Kolegica Zvjezdana Atlaga nemoguće je napravila mogućim i zaista nam izvrsno prenijela izlaganje prof. Miroslava Huzjaka: “Odgoj za vrijednosti ili o dobru i zlu”. Uz prof. Huzjaka, u pripremljenom prikazu su i druga izlaganja koja će biti uskoro dostupna. Drugi dio prikaza imala je kolegica Dubravka Katačić koja je iscrpno prenijela ostala izlaganja i pripremila prezentaciju na poveznici.

Druga točka je trebala zainteresirati prisutne za knjigu “Ukradena pažnja”.  Razmišljajući o glavnim naglascima iz knjige sigurno smo se mogli prepoznati u nizu aktivnosti koje nam oduzimaju pažnju i zapitati se kada i kako ćemo odlučiti što je za nas dobro, a što ne. Da vama koji niste bili s nama, odluka bude lakša, evo i preporuke: “Ne znam nikoga tko o našoj krizi pažnje razmišlja dublje i više holistički nego Johann Hari. Ova je knjiga od vitalne važnosti, molim vas, sjednite i posvetite joj punu pažnju.” ( Naomi Klein)

Treća točka bila je odgovor na prve dvije: misliti dobro, usmjeriti svoju pažnju na lijepo, osjećati zajedništvo i prepustiti se. Za sve to je bila zaslužna naša Finka Ivanović zajedno sa svojim curama, vještim debatanticama u drugoj ulozi. Hvala joj što je našem susretu ponovo dala topli božićni ugođaj. U nastavku pogledajte fotografije, a za one koji žele naučiti kako se radi anđeo od papira, Finkine upute su tu.

A tu je i nezaobilazna Deanina priča  za kraj ili početak, kako vam drago! Bolje početak! Read more »

Međužupanijski stručni skup u Dubrovniku

Opet Dubrovnik, ali ovaj put sa znatno manjim brojem sudionika iz naše Županije, posebno iz osnovnih škola. Očito su nacionalni ispiti pedagoge zadržali “prikovane” u školama jer tko zna što bi se dogodilo da su se kojim slučajem odvažili na put. Moje iskustvo govori, da dok ne odeš, nitko ne zna kako je to kad te nema. Zato, drugi put prebacite odgovornost i krenite na put.

U Dubrovniku nam nije bilo ni Ante da nas opiše pa to ovaj put moramo sami.

Stručni skup, uz službeni dio, uvijek je prilika i za druženje, uz stručne i nestručne teme i naravno đir po gradu. A grad gotovo pust, Stradun zatvorenih škura iza kojih nitko ne viri, ljepote palača ostavljene prolaznicima, bez duše. Nije to ništa novo, ništa nedoživljeno, ali rastuži i zamisli. Čovjek se upita u ime kojeg profita i kojih to vrijednosti djeci oduzimamo identitet živoga grada u kojemu bi trebala odrastati kao mnoga prije njih. Pitanje, ništa manje pedagoško od pitanja kojima se bavimo.

A bavili smo se kompetencijama pedagoga:   Read more »

Izazovi u radu s darovitom djecom i mladima

Državni skup za stručne suradnike pedagoge “Izazovi u radu s darovitom djecom i mladima” održan je u listopadu 2022.godine u organizaciji više savjetnice za stručne suradnike pedagoge pri          AZOO-e, Đurđice Kaurloto-Martinić
   

Materijali sa skupa dostupni su preko označenih poveznica.

Održane teme:

Darovitost u inkluzivnom odgoju i obrazovanju – stanje i perspektive, predavanje izv. prof. dr. sc. Matilda Karamatić-Brčić, Sveučilište u Zadru

Suvremene perspektive učenja i poučavanja: mogućnosti poticanja i razvoja učeničke darovitosti, predavanje , izv.prof.dr.sc. Jasmina Vrkić Dimić, Sveučilište u Zadru

Rad s darovitim učenicima u školi, predavanje, Vera Šušić, stručna suradnica psihologinja-izvrsna savjetnica

Koristimo li uistinu sve potencijale u radu s darovitim učenicima? , predavanje Đurđica Kaurloto Martinić, viša savjetnica

Mogućnosti i prepreke u radu tima za darovite na razini škole – Zvjezdana Atlaga, stručni suradnik savjetnik/Sanja Matić, stručni suradnik mentor

Izazovi u radu s darovitima – iskustvo iz prakse – Mara Marasović, stručni suradnik savjetnik

Inovativan način razvoja aktivnog i suradničkog učenja darovitih učenika – Fadila Zoranić, stručni suradnik savjetnik

Mogućnosti stručnog suradnika pedagoga u radu s darovitim učenicima– Aleksandra Dužević, stručni suradnik savjetnik

Osnaživanje nastavnika za rad s darovitima – Lucija Bižaca i Antonela Mrsić, stručne suradnice pedagoginje

Stručni skup “Procjena razvojnih rizika i sigurnosti djece”

Stručni skup za stručne suradnike pedagoge, održan je u studenome 2020. u organizaciji AZOO-e i više savjetnice Đurđice Kaurloto Martinić.

Skup pod nazivom “ Procjena razvojnih rizika i sigurnosti djece” vodila je Prof.dr.sc. Marina Ajduković licem u lice pa su svi imali priliku doživjeti jedno stručno, životno, motivirajuće i korisno iskustvo za rad u ovim, kako to često čujemo, izazovnim vremenima.

Zahvaljujući prof. Ajduković i našoj savjetnici dobili smo materijale sa skupa pa svi koji nisu mogli biti nazočni zbog ograničenog broja sudionika mogu dobiti uvid i koristiti priložene materijale:

Koncept procjenjivanja razvojnih rizika i sigurnosti djece – Prof.dr.sc. Marina Ajduković

Uloga stručnih suradnika u procjeni rizika i podršci učenicima tijekom covid-19 krize i nastave na daljinuProf.dr.sc. Marina Ajduković

Koncept i primjena liste za procjenu sigurnosti djece

Lista za procjenu sigurnosti djeteta      Opis prijetnji sigurnosti

Lista razvojnih rizika

Svaki put negdje vodi

Rastemo….

 

 ×

S Antom smo se uvjerili da svaki put negdje vodi i da sve ima svoju svrhu, ali i da ni do jednog mjesta na koje bi bilo vrijedno stići ne vodi skraćeni put (prema B.Sills-u). Strpljivost je našem putu, radnom i manje radnom bila naša vrlina.

O tome nam Ante ponovo pripovijeda:

Izgleda da bez kiše ne može. Kao i lani. Je li se spremamo stručno otputovati, evo ti i nje. Nepozvana, dosadna, nepotrebna, ali sveprisutna. Gnjavi, neprilična je i ne možeš se „praviti“ kao da je nema. A još i maglu povede sa sobom. Da stvori veću neugodu. Kao da ona sama neutječe dovoljno. Kakvo je to vrijeme takvo nevrijeme? I tako započe naš put do Korenice. Tamo ćemo tri dana raditi na stručnim poslovima. Nas tridesetak. Mentori, savjetnici, voditelji županijskih vijeća i dvije savjetnice. Svi od Umaga do Prevlake. Većinom poznati jedni drugima otprije, a ovim novima neće biti „teško“ uklopiti se. A posao treba obaviti. Skupno, pa će biti zgodno. Read more »

Talentirano kroz Istru

2018. Evropska godina kulturne baštine (gotička palača 1473.)

 
 
Državni skup za stručne suradnike pedagoge Poreč, 2018.
Strategijama poučavanja do razvijanja potencijala darovitih i talentiranih učenika
 

Darovitost njegovu otkrili smo davnih dana i gle čuda, testovi nam za to nisu bili potrebni. Pedagošku akceleraciju je uspješno prošao iako je završio “školu za svaki dan” i sreća naša da je tako,  pa nas iznova svojim pričama iz pospanosti budi. Da, Ante Karin:

Kada se čovjek vrati s nekoga puta, obično se zna osvrnuti na njega pa kaže nešto kao da je daleko, baš ga umorilo pa i nije bilo tako loše i slično. Da, nešto slično je i s našim putem do Poreča, kojega smo, eto, dodatno učinili zanimljivijim, sadržajnijim i manje žurnim. Pa ne prolazi se svaki dan cijelom Istrom i eto, što ne bismo iskoristili  lijep dan i dovoljno vremena do početka skupa. A i u neposrednoj smo blizini jednoga  grada kojega smo nekoć rado posjećivali i s vrećicama iz njega odlazili da nas je prisjećanje na to vrijeme toliko privuklo da smo mu se primakli i više nego smo trebali. Read more »

Ličkim beznađem do Brijunske konvencije

U Smiljanu.

 

 

Nemoj ići tamo gdje će te put voditi;
idi tamo gdje nema puta
i ostavi stazu iza sebe.
                  Ralph Waldo Emerson

   ◊    ◊

 

S jedne od staza Međužupanijskog stručnog skupa u Gospiću trag nam ostavlja, kao i uvijek, naš Ante Karin.

Proljeće?

Kažu: “Prvi dan proljeća!”

        Kakav osvanu 21., ne možeš povjerovati da je prvi dan proljeća. A valja na put. Snijeg,  bura i srce Like kao cilj. A kako je tamo, pokušavam zamisliti. No, krenuti treba. Tko hoće nađe način ili ako o`š – mo`š, reče netko. Tako i ja. Krenuh. Do Splita samujem. Snijeg udara po staklima, lijepi se, zgušnjava i zaigrano gnjavi, a vjetar, kao neukroćena neman pojačava osjećaj  da će nas sve ovo pratiti cijelim putem. Pa se sjetimo naše plemenite kolegice koja bi i u ovakvim prigodama unosila mir. Ali ove ture nije s nama jer je kritički zauzeta. Na radiju javljaju da se Velebit uznemirio, ne da k sebi pa treba okolo. Pa se odužilo. I zastalo nekoliko puta. Radi zastoja. Onda prođu kroz glavu slike s TV kad javljaju o ovakvim situacijama. A mi u njoj! Read more »

ŽSV – 3 u 1: edukativno, kreativno i slatko

Prvi dan mjeseca prosinca i naše zajedničko prosinačko druženje u punom sastavu.                                  Za one koji su nakon edukativnog dijela otišli, bilo je iznimno korisno, a za nas koji smo ostali bilo je još i iznenađujuće kreativno i slatko.

Edukativni dio odradile su naše kolegice: Zvjezdana Atlaga s temom: Program emocionalnog opismenjavanja,  Lucija Krivić Morović s temom: Medijacija u školi,   a  kolege iz Centra za pružanje usluga u zajednici informirali su nas o novinama u njihovom sustavu.

Read more »

Priče iz blizine

Bijaše to podno Kleka, godine Gospodnje 2017. u mjesecu ožujku kada se u potrazi za odgovorima sastaše pedagozi da sami sa sobom i s drugima pričaju o onome što znaju a rijetko se sjete, da bivaju sa sobom i s drugima u promjeni do promjene pitajući se može li kraj biti novi početak.

A tko nazočan bijaše njihovu susretu i sve vidješe i u pero staviše? Zna se, to Ante bijaše i priče ispričaše!

Priča 1. Tamo gdje se događaju bajke

Što je bajka?

Prije nekoliko dana, u osvit proljeća, uputiše se oni u  gradić podno velikog brda koje je i iz daleka izgledalo kao da ga je najbolje promatrati sa sigurne udaljenosti i ne približavati mu se bliže od Frankopanova kaštela. Kažu da se na tom brdu, kad god se ukažu proljetne olujne noći, oko ponoći, organizira bal plavokosih vila i pokoje vještice. Kojega se to dana događa još nitko izvana pogodio nije, ali osjetio je, kad god bi se dogodio. Znaju one i po danu, kada osjete miris  novih lica koja su stigla u njihov gradić, sići i do Ivanine kuće kako bi otplesali ples na metlama i bacile oko na sve plavokose koji stigoše u njihov kraj do toga trenutka. One koje proberu  odvedu do Đulina ponora gdje će ih dočekati kapetan Milan koji će ih usporediti sa svojom izgubljenom ljubavi  i tako odrediti njihovu daljnju sudbinu. Malo dalje, na mjestu na kojem tako dugo bdije kralj Tomislav je vrelo vode s kojeg svaka žena koja se tu napije postane posebno lijepa, odviše dobra i zauvijek mlada. Ako, pak, muškarac učini isto, sigurno će se oženiti djevojkom iz ovoga kraja.

Read more »

Unapređivanje rada stručnog suradnika pedagoga

Ý

Međužupanijski stručni skup  namijenjen stručnim suradnicima pedagozima dječjih vrtića,  osnovnih i srednjih škola Zadarske, Šibensko-kninske, Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko-neretvanske županije

                      

Split, 23.veljače 2017. godine

Stručni skup je po prvi put organiziran u suradnji s Filozofskim fakultetom u Splitu – Odsjek za pedagogiju i to na desetu obljetnicu osnutka Odsjeka.

Predavači na skupu: izv. prof. dr. sc. Ivana Batarelo Kokić,  doc. dr. sc. Tonća Jukić, doc. dr. sc. Darko Hren, prof. emeritus dr. sc. Josip Milat, Đurđica Kaurloto Martinić, prof.

Read more »

Kurikul otpornosti za predškolsku i osnovnoškolsku dob

  É

Piše: Đurđica Kaurloto Martinić, viša savjetnica za stručne suradnike pedagoge

Stručni skup za stručne suradnike pedagoge dječjih vrtića i osnovnih škola

 Split, 27. siječnja 2017.

Stručni skup bio je namijenjen stručnim suradnicima predškolskih ustanova i osnovne škole kojima je predstavljen Europski kurikul za razvoj otpornosti djece predškolske i školske dobi.

Predavač na stručnom skupu bila je prof. dr sc. Renata Miljević-Riđički s Učiteljskog fakulteta u Zagrebu koja je svojim predavanjem i radionicom plijenila pažnju svih sudionika.

U ugodnoj atmosferi i  prilici za druženje i razmjenu iskustava  pedagoga dječjih vrtića i osnovne škole vrijeme je naprosto proletjelo.

Read more »

Primoštenski izazov

Primošten

..i lije na uglu primoštenska lampa….

 
Državni skup za stručne suradnike pedagoge
Primošten, 2016.

Tišina već previše traje da bi bila ugodna pa bi barem radi onih kojima je stalo, trebalo unijeti malo primoštenske bure na našu stranicu (Antu smo ovoga puta oslobodili kroničarske uloge iako nam nedostaje).

Što je sve Državni stručni skup pokrenuo u osobnom, socijalnom i profesionanom dijelu života sudionika nije mi poznato. No, poznato mi je da su razgovori o sadržajima prije, poslije, između, za vrijeme…. bili vrlo zanimljivi, gledišta i slična i različita, a uvjeravanja žustra. To je znak da je bilo uspješno!

Nažalost, materijale nismo dobili, ali im se nadamo.

Do jedne prezentacije smo ipak došli nakon radionice “Emocije u nastavi” zahvaljujući kolegici Sanji pa je donosimo. Meni osobno, radionica je bila poticaj da konačno krenem zaokruživati seriju materijala za Sat razrednika na temu osjećaja.

Bilo bi lijepo čuti i podijeliti rezultate primoštenskog poticaja kao izazova struci, kao potvrde da postojimo, ali i kao “bure” radi.

Primoštenska kronika 2015.

P1020681

Stepenicama prema gore ili prema dolje????

Državni skup za stručne suradnike pedagoge
Primošten, 2015.
Piše: Ante Karin

Mi dobro znamo da Antino obećanje nije ludom radovanje jer stručna kronika i ove godine iz Primoštena na vrijeme stiže. Čini se sunčanija i vedrija od prošlogodišnje, nadajući se pozitivnom pedagoškom odgovoru na pitanja sa izlaganja od kojih nam se nije digla kosa na glavi kada su ideje iz njih odlučile izaći vani.

P.S. Podsjetnik na šire sadržaje skupa pogledajte preko narančastih linkova.

˜

„Ima nešto u tom našem moru“

Ove je godine, u odnosu na lanjsku, sve započelo drugačije. Sunce zamijenilo kišu i južinu, blizina krajnjeg odredišta olakšala putovanje, a informacije koje su stizale obećavale su više pedagoga na skupu nego lani. A i naša „ekipa“ u punijem sastavu stiže na odredište. Bit će da je nešto u tih devet slova jedne riječi.

Read more »

Građanski odgoj i obrazovanje

 
0511-0908-1722-5862-black-and-white-cartoon-of-friends-helping-each-other-rake-leaves-clipart-image-jpg

vrijedni mali građani

Provedba programa međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja građanskog odgoja i obrazovanja za osnovne i srednje škole
 
Stručni skup za stručne suradnike pedagoge osnovnih i srednjih škola
Split, 25. studenoga 2014.
 

“Ova školska godina je godina prilagodbe.” – utješna je rečenica koju je vjerojatno zapamtila većina sudionika stručnoga skupa. Read more »